Praca jako trener biznesu – rozwijaj się i pomagaj innym

4.9
(150)

Zawód trenera biznesu staje się coraz bardziej popularny. Coraz więcej osób docenia to, jak ważna jest wiedza teoretyczna i praktyczna w wielu obszarach działalności. Ogromne zapotrzebowanie na usługi trenerów powodują spore kolejki do najlepszych w swoim fachu. Mamy zatem do czynienia z najlepszym w historii tego zawodu okresem na dołączenie do grona trenerów.

Kim jest trener biznesu?

W naszym języku trener biznesu to odpowiednik coacha. Jest to osoba odpowiedzialna za szkolenia dla managerów, właścicieli firm i specjalistów zarządzających różnymi działami w firmach. Oprócz wiedzy, trener biznesu przekazuje przede wszystkim sposoby myślenia i swoją kreatywność. Z racji tego, że w biznesie i zarządzaniu nie ma uniwersalnych metod na osiągnięcie sukcesu, coach uczestnicząc w spotkaniu z pracownikami przede wszystkim analizuje potrzeby i zasoby niezbędne do rozwiązania problemów, pozytywnie motywuje i aktywnie prowadzi podopiecznych ku celowi.

Wykształcenie i kwalifikacje trenera

Najczęściej trenerami biznesu zostają absolwenci wydziałów zarządzania dobrych uczelni. Oprócz wiedzy teoretycznej popartej dyplomem dysponują oni jednak doświadczeniem praktycznym zdobywanym poprzez pracę w wielu miejscach, uznanych korporacjach i doskonaleniu się poprzez kursy, udział w seminariach i konferencjach. Posiadanie dyplomu wyższej uczelni nie jest konieczne, jednak w takim przypadku trener powinien mieć udokumentowane doświadczenie i wypracować sobie renomę.

Jak wygląda praca trenera biznesu?

Ilość problemów i zagadnień z jakimi spotykają się trenerzy w swojej pracy powoduje, że nie ma utartego scenariusza spotkania z nimi. W miarę zdobywania wiedzy praktycznej klarują się najbardziej skuteczne metody trenerskie. Praca polega w dużym skrócie na spotkaniach z pojedynczymi pracownikami lub ich grupami, które to potrzebują czegoś w rodzaju katalizatora do tego, by pracować efektywniej i wydobyć zasoby kreatywności. Popularne są również wykłady coachingowe, jednak jest to forma najmniej kontaktowa i stosowana stosunkowo rzadko.

Praca ta zwykle odbywa się na zlecenie właścicieli firm inwestujących w kadry. W swoich zadaniach coach skupia się na wielu obszarach. Należą do nich między innymi:

Przekazywanie wiedzy

Niezależnie od charakteru spotkania i wielkości grupy, podstawowym zadaniem każdego trenera biznesu jest przekazywanie swojej wiedzy. Nie chodzi tu jednak tylko o teorię, ale przykłady zastosowania jej w praktyce i wpływ na funkcjonowanie danego działu w firmie. Odpowiadając na pytania kursantów również dochodzi do wymiany informacji, więc nie tylko sam wstęp teoretyczny, ale każdy inny segment zajęć prowadzonych przez coacha biznesowego to ciągła wymiana informacji.

Zarządzanie i psychologia

Te dwa pojęcia wydają się dość luźno związane ze sobą. Jednakże trening biznesowy to przede wszystkim zajęcie psychologiczne. Po pierwsze trzeba dobrze poznać ludzi, którym to pomożemy rozwiązać problemy i poprawić ich kwalifikacje. Po drugie natomiast, kiedy chodzi o diagnozowanie kondycji współpracowników, ich wzajemnych zgrzytów i problemów z komunikacją lub uzyskaniem autorytetu przez zarządzających. Obserwacja, zdawanie odpowiednich pytań i wyciąganie z tego wniosków to cechy charakteryzujące dobrego coacha.

Jeśli natomiast mówimy o zarządzaniu, w tym obszarze także trzeba mieć doświadczenie i przygotowanie. Jeśli chcesz zostać trenerem biznesu, musisz zdobyć umiejętności i kwalifikacje w zarządzaniu. Optymalizacja wszystkich obszarów zarządzania to klucz do udanej sesji trenerskiej.

Wystąpienia publiczne

Tego nie da się uniknąć w tej pracy. Czy to w kameralnym gronie kilkunastu pracowników, czy też przed tysiącami słuchaczy na dużej konferencji, zawsze musimy być w stanie wypowiedzieć się i przede wszystkim skupić uwagę odbiorców. Nie mając przygotowania oratorskiego nie odniesiemy sukcesu w branży, a nasi podopieczni nie zaufają nam w pełni.

Raportowanie wyników

Pracując na zlecenie właścicieli firm coach nie uniknie również raportowania wyników. Na szczęście osoba potrafiąca przemawiać i ciekawie formułować swoje myśli nie będzie miała z tym problemu. Jeśli szef nie uczestniczy w szkoleniu, w sposób odpowiedni trener biznesu musi zreferować mu osiągnięte wyniki i ogólny przebieg spotkania.

Ile zarabia trener biznesu?

To pytanie stawia sobie każdy rozważający podjęcie nowego zajęcia. Z racji na bardzo zróżnicowany tryb pracy i zadania, równie duży jest rozrzut wynagrodzeń. Na początku naszej działalności, kiedy gościnnie wystąpimy na większych imprezach branżowych i odpowiedzialni będziemy za pojedyncze zadania, możemy liczyć na kilkaset złotych wynagrodzenia za wystąpienie. Wraz ze szlifowaniem swojego warsztatu i zdobywaniem pozycji, ceny będą rosnąć. Najlepsi w swoim fachu potrafią inkasować nawet kilkanaście tysięcy złotych za jedną sesję.

Motywacja finansowa jednak nie jest najlepszą w tej branży, trener biznesowy to styl życia i ciągłe doskonalenie się. Trzeba się temu poświęcić bezgranicznie i naprawdę to kochać, a gratyfikacje finansowe przyjdą same.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 150

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Redakcja Szkoły Trenerów Biznesu

View posts by Redakcja Szkoły Trenerów Biznesu
Szkoła trenerów biznesu to kompleksowy projekt rozwojowy, którego ukończenie umożliwia rozpoczęcie pracy w charakterze trenera biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top

Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na politykę cookies. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close