Kto to jest Trener Biznesu?

5
(2)

Trener biznesu to specjalista, którego praca polega na kształtowaniu kompetencji miękkich wszystkich uczestników danego szkolenia. W obszarze zainteresowań trenera biznesu znajduje się zarządzanie zmianą, techniki skutecznej sprzedaży oraz negocjacje. Zawód ten cechuje się ponadto elastycznymi godzinami pracy, gdyż w wielu przypadkach szkolenia przeprowadzane są w weekendy. Mówi się, że zawód trenera biznesu to przyszłościowa droga, jednak, aby osiągnąć sukces, konieczne jest poświęcanie wielu godzin na samokształcenie oraz zdobywanie nowych informacji w celu przekazania ich kolejnym uczestnikom szkoleń.

Kim jest trener biznesu?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, trener biznesu to osoba, która przeprowadza szkolenia i pomaga uczestnikom szkoleń w kształtowaniu ich kompetencji miękkich. Chociaż jest to stosunkowo młoda profesja w Polsce, cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem. Co ciekawe, jak dotąd nie powstały także przepisy, które w jakikolwiek sposób regulowałyby ten zawód, jednak bez wątpienia profesja ta wpłynęła na kompetencje przyszłych pracowników oraz osadzenie na rynku pracy.

Czym zajmuje się trener biznesu?

Praca trenera biznesu to przede wszystkim praca, która nie mieści się w ramach 8-16. Osoba będąca zainteresowana tym zawodem musi być przede wszystkim elastyczna i dostosowywać swój prywatny grafik do zaplanowanych szkoleń i spotkań. To bardzo ważna kwestia, o której wielu kandydatów na początku swojej drogi zawodowej zapomina. Na czym polega praca trenera biznesu?

Przygotowanie szkolenia

Każde szkolenie, które przeprowadzone zostanie w dowolnej formie, musi zostać uprzednio zaplanowane. Każda osoba przeprowadzająca takie spotkanie musi określić konkretne obszary po których będzie się poruszać. Musi mieć ono przysłowiowe ręce i nogi, aby uczestnicy szkolenia nie byli znudzeni i mogli wynieść ze spotkania garść przydatnej wiedzy. Nadanie struktury szkoleniu wpływa także na ogólną prezencję szkoleniowca, który w oczach uczestników prezentuje się profesjonalnie i korzystnie. 

Przeprowadzanie szkolenia

Kiedy konkretny plan zostanie już przygotowany i omówiony, należy przeprowadzić szkolenie. Zazwyczaj takie spotkania odbywają się w salach konferencyjnych, ze względu na sporą ilość uczestników i potrzebny sprzęt. Czas jednego spotkania uzależniony jest od treści i długości przerw, jakie zostaną przewidziane. W tym czasie warto zadbać o dobry nastrój uczestników, przeplatają przekaz ważnych informacji zabawnymi anegdotkami oraz historiami z własnego doświadczenia w tej branży. Zwykle ożywia to atmosferę, a osoby zebrane na sali znacznie efektywniej przyswajają informacje. 

Ocena szkolenia

Każde przeprowadzone szkolenie należy ocenić po jego przeprowadzeniu. Brane pod uwagę są tutaj takie czynniki, jak przyznanie przed samym sobą czy szkolenie przebiegało według planu i czy w ogóle plan ten był korzystny. Kolejnym czynnikiem, jaki brany jest pod uwagę w przypadku oceny to stopień zaangażowania uczestników oraz analiza wszelkich potknięć. Bez względu na to, czy szkoleniowiec pracuje dla danej firmy, czy też jest freelancerem, takie oceny to bardzo ważne światło, dzięki któremu można w szybki sposób uświadomić sobie, co jeszcze jest do poprawy, aby szkolenia były dopracowane w każdym szczególe. 

Kontakt z uczestnikami szkolenia

Podczas szkolenia ważne jest także nawiązywanie kontaktu z uczestnikami raz odpowiadanie na często nurtujące ich pytania. Osoba szkoląca służy więc radą i wspomaga w osiągnięciu zamierzonego celu. 

Czy każda osoba może zostać trenerem biznesu?

W pracy szkoleniowca biznesu liczy się przede wszystkim tak zwana chłodna głowa. Taka osoba musi szybko i sprawnie reagować na szereg sytuacji, jakie mogą wyniknąć w trakcie szkolenia. Mogą być to problemy techniczne i konieczność nagłej zmiany formy szkolenia lub też niewygodne pytania uczestników. Osoba pragnąca podjąć tę profesję musi przemawiać tak, aby porywać tłumy. Niestety introwertycy, którzy stronią od kontaktu z drugim człowiekiem, raczej nie sprawdzą się w tym zawodzie. Niestety nie wszyscy mają dar do wykonywania tej profesji. Czy oprócz charyzmy coś jeszcze jest ważnego? Bez wątpienia niezwykle ważna jest także motywacja w dążeniu do celu oraz stała praca nad samym sobą i swoją prezencją. Doskonałym ćwiczeniem własnych umiejętności mówcy jest trening przed lustrem lub bliskimi osobami.
Jak zostać trenerem biznesu?

Dobrym trenerem żadna osoba nie staje się z dnia na dzień. Proces ten wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Aby zostać trenerem biznesu, konieczne jest ukończenie profesjonalnej szkoły trenerów biznesu, która gruntownie przygotuje przyszłego kandydata do pracy w tym zawodzie. Po ukończeniu kursu uczestnik utrzymuje nie tylko solidną wiedzę i garść przydatnych do wykonywania pracy narzędzi, ale także certyfikat potwierdzający jego umiejętności i ugruntowanie wiedzy. W pracy ważne są jednak spotkania superwizyjne i stały kontakt z nieco bardziej doświadczonymi osobami w tej branży. Ciężka praca może zostać jednak oddana w przyszłości w solidną nawiązką.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Redakcja Szkoły Trenerów Biznesu

View posts by Redakcja Szkoły Trenerów Biznesu
Szkoła trenerów biznesu to kompleksowy projekt rozwojowy, którego ukończenie umożliwia rozpoczęcie pracy w charakterze trenera biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top

Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na politykę cookies. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close