Jak zostać trenerem biznesu?

5
(1)

Praca trenera biznesu pozwala na nieustanny samorozwój oraz dostarcza wielu doświadczeń. Specjaliści zauważają, że w Polsce brakuje 2 tys. fachowców w tej dziedzinie, a najlepsi trenerzy uzyskują zarobki na poziomie kilku tysięcy złotych za jeden dzień na sali trenerskiej. Taka perspektywa rosnącego rynku usług trenerów biznesu kusi, podobnie jak stawki. A jakim doświadczeniem trzeba pochwalić się, aby pracować na tym stanowisku?

Jak zostać trenerem biznesu?

Można ukończyć studia, można też ukończyć kurs i zdobyć certyfikat trenera. Z pewnością warto przeczytać fachową literaturę, gdyż trener biznesu nie obejdzie się bez wiedzy merytorycznej. W codziennej pracy równie istotne mogą okazać się dotychczasowe sukcesy, nawet te w innym zawodzie. Trenerem biznesu można zostać w każdym wieku. Co więcej, nie ma szablonu edukacyjnego przed podjęciem pracy, jak to bywa np. w zawodzie lekarza czy konieczności ukończenia kursu, jak w przypadku operatora wózka widłowego. Nie istnieją regulacje prawne co do ograniczenia dostępu do pracy w zawodzie trenera biznesu. Na ogół stanowisko to podejmują wykwalifikowani trenerzy z certyfikatem szkoły trenerów, osoby, które pracując na etacie, napotkały okazję do zdobycia doświadczenia trenerskiego, a także ci, którzy chcą wykorzystać doświadczenie w pracy handlowca lub pokrewne i szkolić innych dzieląc się wiedzą dla własnej satysfakcji.

Kompetencje miękkie trenera biznesu

Na prężną karierę trenera biznesu największą szansę mają ci, którzy urodzili się z pewnymi cechami osobowości lub nabyli je wraz z życiowym doświadczeniem. Przydatna w tym zawodzie będzie naturalna swoboda w komunikacji z innymi. Umiejętność przemowy każdy może wyćwiczyć. Wysoko rozwinięte kompetencje miękkie, zwłaszcza zdolności interpersonalne, bardzo przydają się w codziennych wyzwaniach w warunkach szkoleniowych. Co do osobistych predyspozycji niezbędne będzie naturalna zdolność do zarządzania sobą w czasie, samodyscyplina, dążenie do rozwoju i pragnienie wyjścia poza własną strefę komfortu. Wszak praca trenera biznesu nie ogranicza się do przekazywania wiedzy. Wymaga umiejętności wpływania na zmianę postaw innych. Trenowanie osób dorosłych z utrwalonymi już nawykami nie jest łatwe.

Każdy, kto rozpoczyna drogę w kierunku prowadzenia szkoleń, powinien dokonać indywidualnie autodiagnozy mocnych i słabych stron, po to, by rozpocząć pracę nad sobą i pokonać własne ograniczenia.

Doświadczenie zawodowe trenera biznesu

W branży szkoleniowej sama teoria nie wystarczy. Start w świecie trenerów biznesu ułatwi doświadczenie zawodowe nawet w innej branży. Z każdym sukcesem zawodowym idzie w parze rozwój lub wykształcenie określonych umiejętności. Przydatne będą umiejętności negocjacyjne, można zapunktować, mogąc pochwalić się nastawieniem na nieustanny rozwój. Nie należy obawiać się przekwalifikowania. Każdy, kto od lat pracuje w biznesie lub ma ochotę na dodatkowy zarobek czy zmianę charakteru swojej pracy, może zdobyć kwalifikacje, by prowadzić szkolenia. Warto to uczynić, zwłaszcza gdy w dotychczasowej działalności udało się pozyskać wartościowe znajomości. Takie relacje wzbogacają wiedzę na temat zachowań oraz kolektywnych oczekiwań interesantów powiązanych z zarządzanym biznesem.

Ten, kto zmienia branżę totalnie i nie ma cennego doświadczenia w prowadzeniu szkoleń, powinien pomyśleć o tym, aby korzystać z każdej nadarzającej się okazji do wykazania się umiejętnościami trenerskimi. Ponadto oprócz szkoły trenerów warto dołączyć do lokalnego klubu trenerów biznesu.

Kwalifikacje potwierdzone dokumentem

Kompetencje miękkie oraz doświadczenie trenerskie dobrze rozwinąć. Szkoła trenerów biznesu to okazja to tego, by poznać metody projektowania i prowadzenia szkoleń, uzyskać wskazówki i feedback od osób z większym doświadczeniem. Oczywiście to także możliwość zdobycia i uzupełnienia wiedzy. Wszak wiedza zdobyta w warunkach domowych z książek czy z internetu nie obejdzie się bez ćwiczeń praktycznych. Dla wielu osób może być to szansa do zdobycia doświadczenia w pracy z grupą, rozbudzenia motywacji dzięki nowo poznanym, inspirującym osobom. Ponadto to opcja, by pozyskać przydatne kontakty. Certyfikat trenera biznesu to poświadczenie posiadanej szerokiej wiedzy specjalistycznej.

Ukończenie szkoły trenerów biznesu z programem odzwierciedlającym praktyczne doświadczenia trenerów biznesu umożliwia podjęcie pracy w charakterze trenera biznesu oraz łatwe odnalezienie się w tym zawodzie.

Studia przydatne trenerowi biznesu

Każdy, kto zastanawia się, jak zostać trenerem biznesu powinien mieć świadomość, że studia nie są warunkiem koniecznym do podjęcia pracy trenera. Faktem jest jednak, że są one przydatne, zwłaszcza jeśli dostarczają wiedzy niezbędnej do zrozumienia wewnętrznych procesów psychologicznych u ludzi, technik perswazji itp. Warto wykorzystać więc swoje wykształcenie lub ukończyć dodatkowo studia podyplomowe. Pracę trenera biznesu ułatwi wiedza z zakresu:

  • psychologii,
  • marketingu,
  • finansów, nauk społecznych.

Studia pochłaniają dużo czasu, przez co w wielu przypadkach przygotowania do pracy w zawodzie trenera biznesu mogą kolidować z aktualnym zajęciem. Ponadto przekazywana wiedza może mieć dużo szerszy charakter, przez co nie będzie mogła zostać wykorzystana w pełni.

Szkoła Trenerów Biznesu Orinoko jest kompleksowym projektem rozwojowym z programem przygotowanym specjalnie po to, by możliwie najlepiej rozwinąć kompetencje każdego, kto zdecyduje się na pracę jako trener biznesu, niezależnie od posiadanych miękkich oraz twardych kompetencji. Dzięki temu każdy ma szansę na tytułowanie siebie trenerem biznesu.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Redakcja Szkoły Trenerów Biznesu

View posts by Redakcja Szkoły Trenerów Biznesu
Szkoła trenerów biznesu to kompleksowy projekt rozwojowy, którego ukończenie umożliwia rozpoczęcie pracy w charakterze trenera biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top

Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na politykę cookies. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close