Jak wycenić pracę trenera biznesu?

5
(2)

Praca każdego trenera, nie jest pracą standardową, w której w fizyczny sposób zobaczymy jej efekty. Coach nie jest rzemieślnikiem, to oznacza, iż owoc jego działania nie przybierze formy, którą będzie można podziwiać wzrokiem. Trener nie pracuje w ten sposób.

Trener nie pracuje w ten sposób.

Sposób jego działania jest subtelny i wyczuwalny nie podstawowymi zmysłami, lecz w sposób intelektualny. Efektem pracy trenera będzie sposób myślenia, w jaki postrzegamy rzeczywistość po szkoleniu, umiejętności, jakie nabyliśmy, wiedza, której wcześniej nie posiadaliśmy. Bowiem całokształt pracy wkładanej przez trenera ma właśnie charakter pracy intelektualnej, czyli swoim myśleniem, tworzy dobra niematerialne, przekazywane podczas szkoleń.

Ktoś może w prosty sposób powiedzieć, że rodzaj takiej działalności jest tak nieuchwytny, jej rezultat tak niepewny, że w zasadzie wycena tej pracy jest zbyt abstrakcyjna. Otóż nic bardziej mylnego. We współczesnym świecie, którego rynek oraz gospodarka w ponad 70% nakierowana jest na sektor usług, praca intelektualna stanowi główny motor napędzający całą gospodarkę. Właśnie wiedza stała się potęgą, gdyż kto ma wiedzę, może ją zastosować do wytworzenia kolejnych dóbr niematerialnych lub materialnych. Ale bez tego aspektu pracy intelektualnej, funkcjonowanie we współczesnym świecie biznesu jest niemożliwe. Rolą trenera biznesu, jest więc na podstawie ciężko zdobytej wiedzy, wypracowanemu doświadczeniu , metodą dydaktycznym, znajomości neurologicznych aspektów zdolności edukacyjnych człowieka przekazanie tej wiedzy w sposób merytoryczny, dzięki któremu oprócz samej teorii, osoba ta będzie w stanie zastosować zdobyte umiejętności w praktyce. Będzie w stanie wytworzyć kolejne dobro, a ma ono materialną wartość. Sposobem pracy trenera jest więc tworzenie dóbr niematerialnych – własności intelektualnych, które są potrzebne innym.

Jak wycenić niematerialne dobra?

Sposób wyceny takowej pracy jest procesem subtelnym, na który nakłada się wiele czynników, wśród których kilka jest niezależnych od samego trenera. Podstawowym sposobem wyceny rzeczy jest wkład materialny, czyli ile kosztują towary potrzebne do wytworzenia dobra, nakład pracy oraz marża. W ten uproszczony sposób dokonuje się wycenę standardowej pracy. W przypadku pracy trenera biznesu, nie wytwarza się dobra materialnego, więc towarów nie potrzeba. Praktycznie cały efekt to jedynie nakład pracy, ale jak wycenić coś, co nie ma materialnego odpowiednika?

W ten sposób dochodzimy do aspektu wyceny własności intelektualnej – w dużej mierze decydować będzie tutaj bardzo prosty i podstawowy mechanizm: popyt oraz podaż. Trenerzy istnieją oraz pracują, bo istnieje na rynku zapotrzebowanie na ich usługi. Jest popyt. Sposób w jaki się cenią zależy od liczby takich specjalistów na rynku, poziomu zaawansowania ich szkoleń, wartości merytorycznej samych szkoleń, a także ich skuteczności. Jeśli trener specjalizuje się w wąskiej dziedzinie, przy małej konkurencji, będzie cenił się wyżej niż trener z zakresu powszechnych podstaw. I jest to słuszna wycena, bo kupujący te usługi sami decydują, że chcą z nich skorzystać po takiej cenie. Wiedza to potęga, a w wielu wypadkach pewne jej aspekty nie są dostępne powszechnie lub ich zdobycie wymaga wielu lat praktyki. Korzystając z usług trenerów, należy sobie uzmysłowić, że tak naprawdę kupuje się ich doświadczenie, lata spędzone na specjalizowaniu się w danej dziedzinie, błędy przez nich popełnione. W ten sposób, kupujący może zacząć swoje działanie z zupełnie innego poziomu, aniżeli było to w wypadku trenera.

W którym miejscu znajduje się trener biznesu?

Trener biznesu ma przed sobą bardzo ciężkie zadanie. On nie szkoli z funkcjonowania programu komputerowego, nowych przepisów prawa, nowych metod sprzedaży. Trener biznesu uczy, w jaki sposób myśleć, postrzegać świat, działać, aby te aspekty przyniosły materialny rezultat w postaci zarobków. W jego pracy ważne jest własne doświadczenie, odpowiednie przygotowanie autorskiego sposobu przekazywania wiedzy, umiejętności oratorskie, a także praktyczne umiejętności, które przekazuje tym, których szkoli. O jego wartości decydują przede wszystkim efekty jego uczniów, gdyż to oni stają się wymiernymi wskaźnikami efektywności trenera. Wartość pracy trenera cały czas ulega zmianie. Z biegiem czasu wzrasta, gdyż praca w tym zawodzie oznacza coraz wyższą jakość, bo trener też się uczy, zdobywa nowe doświadczenie, stosuje nowatorskie techniki. Na bazie dóbr niematerialnych wytworzonych przez coacha, można wytworzyć nieograniczoną liczbę dóbr materialnych oraz niematerialnych, gdyż posiada się wiedzę. Ten pierwotny pierwiastek, bez którego niemożliwe jest stworzenie bardziej zaawansowanych struktur. W taki sposób należy postrzegać pracę trenera biznesu, a także dokonywać wyceny jego pracy intelektualnej. Trener nie ceni swoich możliwości w oderwaniu od realiów. To właśnie rynek weryfikuje wszystkie aspekty związane z jego pracą. Gdyby jego praca nie była warta tyle, na ile sam się wycenia, nastąpiłaby szybka weryfikacja, brak popytu i również utrata autentyczności oraz wiarygodności, a dla trenera jest to równoznaczne z jego końcem.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Redakcja Szkoły Trenerów Biznesu

View posts by Redakcja Szkoły Trenerów Biznesu
Szkoła trenerów biznesu to kompleksowy projekt rozwojowy, którego ukończenie umożliwia rozpoczęcie pracy w charakterze trenera biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top

Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na politykę cookies. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close